Jízdárna - publikace

Zd. Procházka ,,Světce u Tachova v proměnách staletí".

Napište námPošlete to kamarádovi

  Historie Světců je velice bohatá a samotná jízdárna tvoří pouze jednu z jejích mladších kapitol.

  Podrobně jsou dějiny jízdárny popsány v knize pana Zdeňka Procházky ,,Světce u Tachova v proměnách staletí".

  Téměř současně se stavbou zámku začíná kníže Alfréd I. Windischgrätz i s výstavbou světecké Jízdárny. Na počátku roku 1858 byl chebským stavitelem A. Haberzettlem vypracován podrobný rozpočet na stavbu, která byla dokončena již o 3 roky později v roce 1861. Ve stejném roce ale polní maršál Windischgrätz umírá.

  Po roce 1945 přechází majetky Windischgrätzů včetně Světců na Československý stát. Neudržovaný objekt začíná pustnout a v roce 1981 je doporučen k demolici. Po změně režimu v roce 1989 se mění i pohled na polozřícenou jízdárnu.

  Roku 1997 získává objekt město Tachov a od roku 2000 nastává jeho postupná rekonstrukce financovaná Městem Tachovem a za podpory dotací. V letech 2000–2009 bylo na rekonstrukci jízdárny proinvestováno téměř 61 milionů korun. Ačkoliv není rekonstrukce jízdárny ještě zcela dokončena, probíhají zde prohlídky, které jsou určeny předem objednaným skupinám zájemců.

  Jízdárna žije také bohatým kulturním životem. Konají se tu četné kulturní podniky, divadelní představení i koncerty předních českých umělců. Podrobně jsou dějiny objektu popsány v knize Světce u Tachova v proměnách staletí, kterou je možné získat v Informačním centru Městského kulturního střediska v Tachově, kde si zájemci mohou domluvit návštěvu světecké jízdárny, případně si ji můžete zakoupit v našem e-shopu.